Anneme Hamal Olduğumu Söylemeyin O Beni Muhasebeci Biliyor!

Genel Üst Yönetim

Müstafi Muhasebeciyim, bu makale 40 yıllık birikimimdir. Muhasebecileri Devlet ve mükellef ne olarak görüyor ben pek anlamış değilim. Her işi bize yüklüyorlar. Öyle bir iş yükü yüklediler ki üzerimize abandıkça abandılar ve hala devam ediyorlar ben ayrılmak zorunda kaldım. Sizce, İş hayatınızda ve sosyal hayatınızda karşınıza makul, pozitif ve güler yüzlü insanlarla karşılaşma ihtimaliniz ne kadar? Düşünün insanların gitgide daha depresif ve tahammülsüz oldukları gözlenebilir ve hissedilebilir bir gerçektir. Profesyonel hayatta zor insanlarla da beraber olmak ve iş birliği içinde görevlerimizi tamamlamak zorundayız. Meslek gruplarını incelediğimizde muhasebecilerin insanlarla etkileşimi en fazla olan mesleklerden biri ve zor insanlarla her gün baş etmek zorundalar.

Bir kişinin bir muhasebeci tuttuğunda o anki psikolojisini düşünün.

Çoğu durumda, tüm işlerini bize yaptırmak için sanki özel bir çaba sarf ederler.

İşler iyi giderken mükellef sizinle can ciğer kuzu sarmasıdır.

Kötü gittiğinde tüm faturayı size çıkarırlar.

Özellikle muhasebesini tutuyor ve organize ediyorsanız bu uzmanlıkla ilgileniyorsanız, mükelleflerinizle hayatlarının en düşük noktalarında karşılaşıyor olabilirsiniz.

Peki, madem zor insanlar hayatımızın bir parçası birkaç ipucuyla bu tarz kişilerle sakin ve anlamlı iletişim kurmanın yollarına bakalım.

Zorlu Mükelleflerle Başa Çıkmanın İpuçları

1 – Mükellefin Zorluk Tipini Belirleyin

a. Kararsız – Bu mükellef adayları fikrini sürekli değiştiriyor ve sizin için daha fazla iş yükü yaratıyorsa işinizi son derece yavaşlatıyor ve zorlaştırıyor demektir. Bu tür bir mükellefiniz varsa, görüşmeleri her zaman bir konuya yönlendirin ve her şeyi yazılı olarak alın.

b. Sabırsız- Hepimiz beş dakika içinde her şeyi soran ve gerçekleşmesini isteyen kişilerle karşılaşmışızdır. Ancak mükellefleriniz sabırsızsa, beklentilerini en iyi şekilde yönetmek için sürecin nasıl çalıştığına dair görsel bir zaman çizelgesi oluşturabilir ve mükelleflerinizin bu zaman çizelgesini takip ederek daha sabırlı olmasını sağlayabilirsiniz.

c. Özel durum – Yakın bir arkadaş veya aile üyesi genellikle bu tür zor mükellefleri ifade eder. Çünkü aranızdaki bağdan dolayı özel bir ilgi bekledikleri gerçektir. Ayrıca ücretlendirme konusunda da sizden yüksek beklentiler içine gireceklerdir. Bu tip durumlarda, ücretinize neyin dâhil olduğunu ve nelerin ekstra bir ücretlendirmeyi gireceği le ilgili ufak bir sohbet yapabilir ve kendi yoğunluğunuzdan söz ederek elinizden geleni yapacağınızı hissettirebilirsiniz.

2 – Mükellef Görüşmelerini Farklı bir Bakış Açısıyla Yapın

Özellikle muhasebecilik mesleğine yeni başladığınızda, sizinle çalışmak isteyen tüm mükellef adaylarını kabul etmek cazip gelebilir. Ancak ne yazık ki, bu tür bir kabul sizi bazı zor durumlara sokabilecektir. Başarılı olmak için, iş etiğinize ve akışınızla uyumlu olmayan mükellefleri eleyebilmeniz gerekmektedir. Peki, ilk görüşmede hangi sorularla mükellef adaylarını eleyebilirsiniz?

a-Muhasebecilerle olan deneyimini sorun

Bir kişi geçmişte muhasebecilerle kötü deneyimler yaşadıysa, sorunlu olacağının bir göstergesi olabilir. Bunu duyarsanız, sorular sormaya başlayın ve hikâyenin sadece bir tarafını dinlediğinizi unutmayın.

Ancak bu sohbetler sayesinde, mükellef adayınızın bir muhasebeciden tam olarak ne istediğini duyacaksınız. Örneğin, diğer muhasebeci yeterince iletişim kurmuyordu ya da çok pasif ya da çok sinirlidir. Bu hikâyeleri dikkatlice dinleyin, sorular sorun ve mükellefinizin hizmet seviyenizden memnun olup olmayacağını belirleyin.

b- Uyum Değerlendirmesi

Bir insan olarak, herkesle anlaşabilmek mümkün değil. Eğer mükellef adayınızla sohbet kolayca gerçekleşiyorsa sizinle uyumlu bir mükellef olması daha olasıdır. Tabi güzel bir sohbet enerjisi her şeyin harika olacağı anlamına gelmez sadece iyi bir başlangıç olacağının göstergesidir.

c-Çalışma Tarzınızda Açık Olun

Mükellef adayınıza çalışma tarzınız hakkında bilgi vermek ilerleyen zamanlarda karşılaşacağınız olası bir problemin önüne geçmek demektir. Ayrıca mükellef adayı da bu noktada sizi daha iyi tanımış olacaktır.

3 – Sonuca Odaklanın

Mükellefinizle görüşürken siz sohbeti mümkün olduğunca istediğiniz sonuca götürecek iş akışına yönlendirin. Çünkü muhtemelen zor mükellefiniz konuyu başka sorularla farklı bir boyuta taşıyacak ya da çok başka bir sohbetle konudan uzaklaştıracaktır.

4 – Soğukkanlı Olun

Bu sadece zor mükelleflerle baş etmeye çalışan muhasebeciler için değil, hayatın her alanında zor insanlarla karşılaştığımızda kullanmamız gereken evrensel bir özelliğimizdir.

Bu tip kişilere öfke duyduğumuzda sadece kendimizi yıpratmış olmaz emek verdiğimiz işimizin de bozulmasına neden oluruz. Tam tersi yöne hamle yaparak mükellefinizden referans bile alabileceğimizi unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir