Kripto para (Blockchain) Mali Uygulamaları

Genel Üst Yönetim Vergi cezalarından Kurtulmak ve İdari Çıkış Yolları

Blockchain, (Blockchain: Ekim 2008’de tanıtılan bir eşler arası ağdır. Bir sanal para sistemi olarak tanınan Bitcoin uygulaması tamamen Blockchain teknolojisinin ürünüdür. Blockchain teknolojisi, kısaca, güvenmediğiniz kişilerle veri paylaşmanın güvenli bir yolu diyebiliriz.) blok zincir teknolojisidir.

2009 yılında ödeme araçlarına alternatif olarak ortaya çıkan Bitcoin, 10 yıl içerisinde hızla büyüyerek yeni bir eko sistemi inşa etmiştir.

Bu yeni yöntemle aracıların ortadan kalkması sayesinde çok büyük finansal hareketler oldukça ucuz ve kolay hale gelmiştir. Fakat sonrasında ortaya çıkan birtakım iktisadi ve sosyal tehditler para otoritelerinin ve devletlerin pek de hoşuna gitmediğinden bu eko sistem hızlı bir şekilde düzenlemelere maruz kalmıştır. Bu düzenlemelerde en çok zorluk yaratan kısım vergiler olmuştur. Çünkü kripto paraların hangi kategoriye gireceğini ve nasıl vergilendirileceğini belirlemek oldukça güçtür.

Bu konuda birbirinden farklı dünya görüşleri ortaya çıkmış ve ülkeler birbirlerinden farklı uygulamaları benimsemeyi seçmişlerdir. Bu da beraberinde başka sorunlara zemin hazırlamıştır.

Gene de pek çok ülke bir karara varmış olsa da kullanıcı sayısı itibariyle öne çıkan ülkelerden birisi olan Türkiye’de ise düzenlemeler için hala somut bir adım atılmamıştır. Son yıllarda kripto paralar konusunda çalışmalar artmaya başlasa bile kripto paraların vergilendirilmesi konusu üzerinde yeterince durulmamış, bu konuyu ele alan çalışmalar ise oldukça dar kapsamlı olmaktan öteye geçememiştir. Konuyla ilgili ilk detaylı ve kapsamlı bilgilerin yer aldığı bu makalenin temel amacı bu konuda sizlere biraz olsun bilgi ve kaynak aktarmaktır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı daire başkanlıkları nezdinde blockchain teknolojisi konusunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Çalışmaların devam edeceğini ve önemli noktalara varacağı konusunda genel kabul görmekteyiz. Bir yazılım ülkesi, teknolojik yazılımların teşvik edildiği bir ülke haline gelmeye başladık. Günümüzde Bilgisayarla, teknoloji ile yatıyoruz onunla kalkıyoruz. O manada bir ülke olarak teknolojik altyapımızı hızla güçlendirmeye çalışmalıyız.

Bu uygulamada birden çok bilgisayarda yapılan işlemler şifreli bir şekilde tutulmakta, blok zinciri sistemine dâhil olan bilgisayarlar tarafından bu veriler kontrol edilerek onaylanmaktadır. Bu yeni teknolojide merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyulmamakta ağa dâhil olan bilgisayarlar bir anlamda birbirlerini denetlemektedirler. Teorik olarak verilerin değiştirilebilmesi için ağa dâhil olan milyonlarca bilgisayarın %51’inin ele geçirilmesi gerekmektedir. Blok zinciri denilmesinin temel nedeni ise verilerin şifrelenmesi her bir verinin şifresinin belirli bir bölümünün yeni veri öbeklerinin sisteme kaydı sırasında kullanılmasıdır. Bir önceki zincir halkasının şifresi bir sonraki zincir halkasının şifresinin de temelini oluşturmaktadır. Bu sebeple zincirin büyük çoğunluğunu oluşturan şifreler kırılmaksızın verilerin değiştirilmesi de mümkün olmamaktadır. Blok zinciri sistemleriyle oluşturulan veri tabanları daha güvenilir, düşük maliyetli ve daha kullanışlı olmaktadır.

Uzaktan eğitimlerle, bağlantılarla teknolojik altyapının önemliliğini yine bu manada blockchain denilen teknolojinin de dünya çapında bir otomasyonla en üst başarıyı elde edilebilmektedir. Uluslararası vergilendirmeye dair, devletlerin finans egemenliği ve bunların bağımsızlığı ile alakalı birçok konu tekrar tartışılmaya başlanmıştır. Uluslararası vergi usul hukuku, uluslararası vergi icra vergi yargılama vergi ceza hukukları yanında uluslararası finans hukuku, uluslararası muhasebe vb. dalları artık çok daha sık duymaktayız. Mali danışmanlık daha da önem kazanan bir konu haline gelmiştir.

Vergi işlem maliyetlerinin de blockchain kullanımı ile azalacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Gelir İdaresi Başkanlığının web sayfası üzerinden çeşitli vergi istatistiklerinde 100 TL vergi toplayabilmek için 0,46 kuruş 0,47 kuruş masraf yapıldığını görüyoruz. Blockchain uygulaması ile bu işlem maliyetlerinin minimize etme olanağı sağlanacaktır.

Blockchain teknolojisi 45 değişik ülkede, kamusal 202 alanda kullanılmaktadır. Bu teknolojinin başarılı olması için tam otomasyon gerekmektedir. Şu anda dış ticaret alanında da ithalat ihracat anlamında blockchain teknolojisi yaygın olarak tercih edile gelmektedir. Borsalardaki işlemlerin takibinde de bu teknolojinin öne çıktığı uygulamalardan anlaşılmaktadır.

Devletler tarafından yapılan çalışmalara ek olarak özel sektörde de blockchain uygulamasına yönelik yatırımlar ve çalışmalar devam etmektedir.

Öyle ki Takas İstanbul’un yapmış olduğu ‘‘Takasbank Blok zincir Tabanlı Transfer Platformu, “Biga-Dijital Altın” ile hizmete girmiştir.

Duyuruda “Blok zincir teknolojisi üzerine, ülkemizde yapılan çalışmaların ilk ürünü olarak; dayanağı fiziksel altın olan ve dijital bir varlığa çevrilebilen altının blok zincir teknolojisi ile zaman kısıtı olmaksızın kişiden kişiye transferine imkân tanıyan ve marka adı “BiGA Dijital Altın” olan Projemizin uygulamaya geçişini duyurmanın ve Borsa İstanbul Grubunun bir üyesi olarak, Ülkemiz ekonomisine yerli ve milli bir uygulamanın daha eklenmesinin haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz.’’ açıklaması ile özel sektörün yapmakta olduğu çalışmalara bir örnek teşkil etmiştir.

Projeye ilk etapta Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası

31.12.2019 tarihi itibariyle katılarak bu bankalar arasında 7 gün 24 saat esaslı çalışacak bir teknoloji meydana getirilmektedir.  Bu projeler dışında da “Değer Transfer Sistemi”,  “Kitle Fonlaması”  ve  “Bireysel Emeklilik Sistemi”  de geliştirilmeye devam etmektedir. Bundan sonra BLOCKCHAIN kavramını çok daha sık duymaya alışsanız iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir