Etkili bir liderde hangi özellikler olmalıdır?

İşletmelerde Kriz Yönetimi Üst Yönetim

Lider olmak fark yaratan özelliklere sahip olmakla ve kitlelere ilham verebilmekle eş değer. İyi bir lider olabilmek için başarılı ve çalışkan olmanın ötesinde aranılan değerli özellikler bulunuyor.

İşte etkili bir lider olabilmek için öneriler;

1-) ADALET

Lider olan kişilerin herkese eşit ve adaletli bir şekilde davranması onun saygı duyulan biri olmasını sağlar. Ekibinizdeki kişilere adaletli bir şekilde davranarak ve eşit koşullar sağlayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

2-) CESARET

Cesaret sahibi olmak bir liderde aranan en önemli özellikler arasında. Cesur davranmak ve çevresindekileri etkilemek iyi bir liderin liderlik vasfını yerine getirmesini sağlıyor.

3-) KARARLILIK

Karar verme yetisi ve doğru kararlar alabilme potansiyeli liderleri diğer insanlardan ayıran noktalardan biri. Her koşul altında en iyi kararları verebilmek ve olaylarda netlik sağlamak sadece gerçek liderlerde bulunan bir özellik.

4-) AÇIK İLETİŞİM

Açık iletişim kurabilmek bir liderin iletişim başarısını gösterir. Ekibi ile doğru bir iletişim kuran ve kişiler hakkında net analizler yaparak herkesle iyi bir ilişki kurabilen kişiler liderlik alanında öne çıkıyor.

5-) SORUMLULUK ALMA YETENEĞİ

Başarılı bir liderde olması gereken özellikler arasında sorumluluk sahibi olmak önemli bir yer kaplıyor. Ekibinin tüm sorumluluğunu kendi üzerine alabilen, başarıda olduğu kadar başarısızlıkta da ekibine sahip çıkan kişiler gerçek lider olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

6-) İLHAM

Liderlik bulunduğu çevreye ilham vermekle doğrudan bağlantılı bir kavram. Liderler çevresinde sevilen ve ilham alınan kişiler olarak göze çarpıyor. Ekibi içinde özellikleri ile öne çıkan ve diğerlerine örnek olan kişiler liderlik ruhunu içlerinde taşıyan kişiler.

7-) GELİŞİM ODAKLILIK

İyi bir lider her zaman gelişime önem verir. İleriyi görmek, gelişime ve yeniliklere açık olmak bir liderin beslendiği en önemli kaynaklar arasında gösteriliyor.

😎 ALGILAMA

Bir liderin geniş görüşlülük sahibi olması gerekiyor. Vizyon sahibi olmak ilerlemenin ve yol alabilmenin en önemli kriterlerinden biri. Herkesi etkileyebilecek fikirlere sahip olmak ve yepyeni açılımlar yapabilmek geniş görüşlülük sahibi bir lider olunduğunun kanıtı.

9-) MOTİVASYON

Liderlik özelliğine sahip olanların çevresindekileri her türlü koşulda motive etmesi beklenir. Ekip motivasyonunu yükseltmek ve yüksek motivasyona sahip olmak liderlerin değişmez özellikleri arasında.

10-) EMPATİ

Gerçek bir liderin duygudaşlık yeteneğinin gelişmiş olması gerekir. Kendini karşısındakinin yerine koyarak olaylara bakabilmek ve problemleri her yönüyle ele alabilmek liderlikte başarının önemli noktalarından biri oluyor.