Emekli Olan Kız Evlada Babadan Yetim Aylığı Bağlanabilir mi?

Sosyal Güvenlik ve Emeklilik

Soru: Bağ kur emeklisi olan babam, 2 yıl önce vefat etti. Babamın emekli maaşı anneme kaldı. 13 yıl önce eşimden ayrıldım. SGK emeklisiyim. Bir tek emekli maaşım var, başka bir gelirim yok. Babamın emekli maaşına müracaat ettim. Fakat ‘emekli maaşım var’ diye, babamın emekli maaşından yararlanamıyorum. Yapılabilecek bir şeyler var mıdır?

Cevap: Bağ kur, emekli kız evlada ana veya babasından dolayı yetim aylığı bağlamaz. Emekli olduğunuz için maalesef babanızdan dolayı BAĞ-KUR’dan yetim aylığı almanız mümkün değildir. Babanız Emekli Sandığı emeklisi olsaydı, yetim aylığı bağlatabilirsiniz.

Çünkü sadece Emekli Sandığı, memur emeklisi olmamak şartıyla, emekli kız evlatlara ana veya babasından dolayı yetim aylığı bağlanabiliyor. Çevrenizde bu durumda olup babasından yetim aylığı alanlar olabilir. Yasalar arasındaki farktan kaynaklanan bu durum, sizi yanıltmasın. Ancak son yıllarda bu haksızlıkların giderilmesi için çalışılmaktadır. Umarız haksızlıkların giderildiği, herkese eşit ve adil sosyal haklar sunan dünyaya örnek bir ‘sosyal güvenlik’ mevzuatına kısa sürede kavuşuruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir