Emekliye Anne ve/veya Babadan Emekli Maaşı Bağlanır mı?

Sosyal Güvenlik ve Emeklilik

Soru: Şubat 2008’de SSK’dan emekli oldum. Hiç evlenmedim. Babam 1992 yılında vefat etti. O da SSK emeklisiydi. Babamın maaşını alabilir miyim?

Cevap: SSK emekli kız çocuğuna, ana veya babasından yetim aylığı bağlamaz. Emekli olduğunuzdan maalesef SSK’dan babanızdan dolayı ayık bağlatamazsınız.

Sürekli sorulan ve cevapları merak edilenler ise;

5510 Sayılı Kanuna göre vefat eden sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığının kimlere hangi oranda dağıtılır ve bağlanır?   

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar?  

Kimler dul maaşı alabilir?    

Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre sigortalı iken ya da Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da gelir alırken vefat edenlerin hak sahiplerine (eş, çocuklar, anne ve baba) başvuru yapılması ve ölüm aylığı için gerekli şartların da sağlanmış olması halinde dul maaşı ya da yetim maaşı bağlanmaktadır.

Ölen babadan dul kızına ne kadar maaş kalır?

Anne ve/veya Babadan Yetim Maaşı Alma Şartalar;

Dul kadınlar ya da hiç evlenmemiş olan kız çocuklarının anne ya da babasının vefatı halinde Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık alma hakları bulunmaktadır.

Kız çocuğunun ölüm maaşı alabilmesi için;

– Vefat eden anne ya da babanın emekli olması gerekir. Emekli maaşının kendi adına olması gerekir. Yani diyelim ki anneniz vefat eden babanızdan dolayı aylık alıyorsa annenizden size ayrıca aylık bağlanmaz. Size babanızın aylığından hissenize düşen oranda aylık bağlanır.

– Yetim maaşı alabilmek için vefat eden kişinin emekli olması gerekmez. Eğer anne ya da babanızın ölüm tarihinde en az 900 gün SSK’sı varsa ya da en az 1800 gün BAĞ-KUR’u varsa ölüm maaşından yararlanabilirsiniz.

Dul Kıza Ölen Babadan Ne Kadar Maaş Alabilir?

Anne ve babasının ölümüyle beraber yetim kalan çocuklara başka maaş alacak çocuk bulunmaması ve kendisi haricinde emekli maaşı alacak kimse olmaması halinde ölüm aylığı %50 oranında bağlanır. Yani vefat eden baba 1000 TL alıyorsa, yetim kalan çocuk da tek başına emekli maaşına başvuru yaptıysa bu durumda 500 TL olarak bağlanır.

Eğer başka maaş alan çocuk varsa ya da eş de alıyorsa bu durumda ölen babadan kalan maaş için çocuğun hissesi %25 olur ve alınacak maaş 250 TL olur.

Yetim Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir? Eğer vefat eden kişi BAĞ-KUR’la ya da SSK’lı ise bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilirsiniz. Ancak vefat eden kişi devlet memuru ise başvuru yapılacak yer:

Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı – Mithatpaşa Caddesi Sıhhiye-Ankara olacaktır.

Başvuruda istenen belgeler ise şunlardır;

– SGK emeklilik talep formu,

– Kimlik fotokopiniz,

– Eğer boşandıysanız ek olarak eşinizden ayrı yaşadığınıza dair taahhütname.

Emekli başvuru formu ve taahhütnameyi en yakın Sosyal Güvenlik Merkezinden temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir