Engelli Hakkıyla Emeklilik Hak Kaybına Neden Olur Mu?

Sosyal Güvenlik ve Emeklilik

Soru: 1969 doğumluyum. 2000 yılında SSK başlangıcım, 3 yıl 3 ay 7 gün primim var. 15 Aralık 2003 tarihinde devlet memuru oldum. SSK’ya tabi çalışma süremi memuriyetime saydırdım. Memuriyete başladıktan sonra 2018 tarihli yüzde 41 oranında sürekli engelli raporu aldım. Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurarak gelir vergisi indiriminden yararlanma hakkı kazandım ve halen yararlanıyorum. Engelli durumundan hangi tarihte emekliye ayrılabilirim? Bu şekilde ayrılırsam, maaş veya tazminatta hak kaybına uğrar mıyım? 

Cevap: SGK’ca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının (hastanelerin) sağlık kurullarınca düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin, SGK Sağlık Kurulunca incelenmesi sonucu çalışma gücündeki kayıp oranınızın yüzde 40 ilâ yüzde 49 arasında olduğu kabul edilirse, emeklilik için 6480 gün (18 yıl) hizmet süresi şartına tabi olursunuz.

SSK prim gününüz ile birlikte hizmet süreniz 18 yıldan fazla. Çalışma gücü kayıp oranınızın da en az yüzde 40 olduğu kabul edilirse, istediğiniz zaman emekli olabilirsiniz. Emekli aylığınız, derece, kademe ve göstergeleriniz ile hizmet süreniz üzerinden hesaplanıp, alt sınır aylığı ile kıyaslanarak, yüksek olan tutar bağlanır. Bu nedenle emekli aylığı ve emekli ikramiyesi açısından hak kaybınız olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir