İki Ve Daha Fazla Yerden Ödenen Sigorta Prim Ödemesi Emekli Maaşınızı Arttırır mı?

Sosyal Güvenlik ve Emeklilik

Bana sürekli bu soru soruluyor bende bir yazı ile bu soruya cevap vereyim istedim. Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre bir ay 30 gün bir yıl 360 esasına göre prim toplamınız olur.

Fazlasını göstererek yatırmak mevzuata ve kanunlara göre mümkün değildir. Birden fazla iş yerinde çalışmanız halinde dahi aylık prim gün sayınız 30 gündür.

Yalnız gelir arttığı için ödenen prim oranları da yüksek olduğundan prime esas olan kazancınız yükseldiğinden emekli maaşınızın yüksek bağlanmasına katkı olacaktır.

Son yıllara bakıldığından ve uygulamalarda görüyoruz ki, emekli aylığı bağlama oranı epey düştür. 2000 yılından önceki yıllara baktığımızda gördüğümüz emekli olan bir işçinin maaşı 1.980.- TL, 2000 sonrası yıllara baktığımızda emekli olan işçinin en düşün maaşı 1.555.- Tl olduğunu görüyoruz. Emekli olan bir işçi bağlanan emekli maaşı rakamlarını yetersiz bulmaktadır. Elbette doğrudur çünkü enflasyon ile yaşayan bir ülkeyiz ve aldıkları bu maaşlar hayat standartlarının çok gerisinde ve ekonomik sıkıntılara sebep olmaktadır. Çalışma hayatınızda emekli olmadan evvel bu emekli maaş miktarını yükselmek çalışanın elindedir. Emekli aylığınızı yükseltmenizin en uç parametresi brüt maaşınızın yüksek olmasıdır. Aldığınız maaşınız 3.000.- TL ve üzeri ise emekli olduğunuzda alacağınız maaş artacaktır.  Şayet asgari ücret olarak prim ödemesi yapıldı ise, emekli maaşınız azalacaktır.

Bunun dışında başkaca neler yapılabilir?

İki ve fazla iş yerinde çalışma imkanı olmayanlar için de emekli maaşını artırmak için yapılacaklar var.

Şöyle ki,


– Aylık brüt kazancınızın asgari ücretin ve üzerinde olmasına dikkat edin. Her yıl artan prim ödemeleriniz emekli maaşınızın artmasına katkı sağlayacaktır. Rakamları küçümsemeyin. Asgari ücretten prim ödenir ise, emekli maaşınızdan yıl bazında 20 lira ( tahmini bir rakam ) düşüş yaşayabilirsiniz.
– Emeklilik planlarınızı hemen yapmanızda fayda olacaktır. Son 1-2 yıla sığdırmanız elinize geçecek emekli maaşınızın yetersiz olmasına sebep olabilecektir. Tüm çalışmalarınız emekli maaşınızın düşük bağlanmasını tetiklemektedir.
– Prim gününün çok olmasından ziyade yatırılan prime esas kazancın yüksek olması önemlidir ve buna dikkat edin. Özellikle son 3,5 yılda tavandan ödeme yapma imkanınız varsa maaşınızda ciddi sayılacak oranda artış olur. Bağ-Kurlu iseniz son 3,5 yıl SSK’lı olmaya çalışın. SSK’dan emekli olmak hem daha kolay hem maaş yüksek oluyor.
– Brüt maaşınızın tam hesaplanmasına dikkat edin. İşverenin düzenli ödenen ikramiye, prim, nakit yardımlar gibi ödemeleri bordroda gösterip göstermediğini kontrol edin ve göstermesini sağlayın. Böylece kazancınız yükselecektir. Emeklilik işlemleri sırasında bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri bildirmeyi unutmayın ve ihmal etmeyin. Bunlar da maaşınızı yukarı çekecektir.

Yüksek emekli maaşı almanızın püf noktaları;

Daha yolun başındasınız ve erken plan yapmaya başlayın.  Emekliliğinizi planlarken, son bir 2 yılı düşünmeyin. Şimdiden yani eğer imkanınız varsa 8-10 yıl öncesinden planınızı yapın. Böylece alacağınız maaşı daha da artırabilirsiniz. Çünkü maaş hesaplanırken kazançlarınızın tamamına bakılıyor.

Sigorta çok daha avantajlı,

BAĞ-KUR yerine SGK’dan emekli olmak daha avantajlı. SGK’dan emekli olma imkanınız varsa; isteğe bağlı sigorta, tarım SGK, tarım BAĞ-KUR, zorunlu BAĞ-KUR seçeneklerini ikinci planda tutun.

Aldığınız ikramiyeleri brüt maaşınıza ekletin,

Aylık kazancınız maaşı belirleyen en büyük etken. Dolayısıyla öncelikle gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın. Ayrıca düzenli nakit ödemeleriniz varsa (ikramiye, prim, kira yardımı vs.) bunların da brüt kazanca eklenip eklemediğine dikkat edin.

Aldığınız maaşınızı tam gösterilmesini takip edin,

Çok çalışmak ya da çok fazla günü olmak tek başına maaşı etkilemiyor. Hatta günü daha az olan birisi günü fazla olandan daha çok maaş alabiliyor. Burada sizin brüt maaşınız yani prime esas kazancınız önemli. Maaşınız 3 bin lira ve üzerindeyse yıllık 100 – 200 lira kazancınız olur.

İmkanınız varsı ikinci iş mutlaka yapın,

birden fazla yerde sigortalı çalışmak, prime esas kazancınızı yükseltecektir. Kaç yerde sigortalı olursanız olun bir ayda 30 gün sayılır. Ancak kazancınız toplanacağından yükselir.

Tavandan prim ödeyin,

İster SSK’lı olun ister Bağ-Kurlu, son 3,5 yılda SSK’ya tavandan (10 bin 705,50 liradan) kazanç bildirilirse, (geçmişi hep asgari ücret yatsa da) tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli aylığı yaklaşık 100 – 200 lira artar. 3.5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 800 liraya yakın artış görülebilir.

Son 3,5 yıla dikkat edin,

Hangi kurumda olursanız olun, son 3,5 yılda (1261 gün) SSK’lı olursanız emekliliğiniz SGK şartlarından hesaplanacak. Yüksek kazanç bildirerek hem daha erken emekli olur hem de yüksek maaş alırsınız.

Emeklilik talebinizi açarken tahsis formunu dikkatlice doldurun,

bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘eş’, ‘çocuk’ gibi yakınlarınızı eklemeyi unutmayın. Maaş hesaplanırken aylık bağlama oranını yükseltici etki yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir