Memur Hizmet İhyasından Sonra Emekli Olabilir mi?

Sosyal Güvenlik ve Emeklilik

Soru: 18 Ekim 1974 doğumluyum. Sigorta girişim 26 Eylül 1990 olarak geçmekte. Bu sigorta girişim lisedeki staj girişim olmalı. İşe giriş tarihim ise e-Devlet’te 10 Eylül 1992 ve 83 gün buradan primim görünüyor. 3 Ekim 1994’te polis okuluna gittim. 7 Nisan 1995 tarihinde göreve başladım. 31 Ağustos 2001’de tutuklandım ve açığa alındım. 24 Mayıs 2002’de ihraç oldum.

Ayrıca tutuklu olduğum zamanda bir yanlış anlama yüzünden tazminat alabileceğimizi zannederek Emekli Sandığı’na dilekçe yazdım. Fakat Emekli Sandığı o güne kadar yatmış olan primleri tarafıma yatırdı. Şu an Emekli Sandığı’nda hiçbir primim görünmüyor.

Daha sonra öğrendiğim ahdi vefa yasası ile bu çekmiş olduğum primlerimi geri yatırma hakkım varmış. Bu primleri yatırmak istiyorum. Bugünün şartlarında ne kadar tutar? Şu anda 1789 gün SSK primim var. Ayrıca çekmiş olduğum primlerimi de yatırarak hangi şartlarda, ne zaman, hangi yolu izleyerek emekli olabilirim?

Cevap: Emekli Sandığı’ndan aldığınız parayı, ödenen tarihten itibaren hesaplanacak kanuni faizi ile birlikte geri ödemeniz gerekiyor. Ödemeniz gereken tutar ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurunuz sonucu hesaplanabilir.

SSK’da emekli olmak için: 25 yıl sigorta süresi, 5600 gün prim ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Emekli Sandığı’na tabi hizmetlerinizi ihya ettikten sonra ayrıca SSK’ya 1366 gün daha prim ödeyerek priminizi 5600 güne tamamlarsanız 53 yaşınızı dolduracağınız 18 Ekim 2027 tarihinde emekli olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus, emeklilik tarihinizden 6 ay önce ihya işleminizi yapmanız gerektiğidir. Mevzuata göre ihya işlemi yaptıktan sonraki 6 ay içerisinde emekli olunamıyor. Başka bir ifade ile ihya işleminden 6 ay sonra emekli olunabiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir