Sigortasız Deneme Ne Demek? O Emekçiye Bir Şey Olsa! Diyetini Ödeyebilecek misiniz?

Sosyal Güvenlik ve Emeklilik

SORU: Büyük bir kuruluşta işi başladım daha bir hafta oldu. Ancak bana ‘deneme süresinde’ olduğum söylendi. Bu süre ne kadar devam edebilir. Sürenin sonunda işten çıkartılabilir miyim?

CEVAP: İş Kanunu çalışma hayatında deneme süresi kavramını düzenlemiş durumda. Bunun için bazı şartlar bulunuyor. Buna göre taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. Ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilir.

Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir. İşçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları saklıdır. O yüzden sözleşmeler çok önemli. Deneme süresinde olsa bu sürelerde işçinin sigortası yapılmalı en az asgari ücret ödenmelidir. Ayrıca haftalık izin, ya da resmi tatil gibi izinler kullandırılır. Sözleşmede yoksa böyle bir deneme süresinde yok demektir. Deneme süresi sözleşmede olsa dahi sigortasız işçi çalıştırmayı gerektirmez. Deneme süresi olduğu için bazı işverenlerin kayıtsız işçi çalıştırdıkları SGK tarafından biliniyor zaten. Bu konularda çok dikkatli olmak gerekir. Deneme süresindeki işçinin diğer işçilerden bir farkı yok. İşe başlamadan bir gün önce SGK’ya bildiriminin yapılması gerekir.

SİGORTA İŞÇİNİN GÜVENCESİDİR. SİGORTALI OL, GÜVENDE OL, Engin ŞAHİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir