Uzman Çavuş Kaç Yaşına Kadar Görev Yapabilir?

Sosyal Güvenlik ve Emeklilik

SORU: 2008 yılı SSK’lı olarak 431 gün primim var. 11 Haziran 2012’den itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerinde fiili olarak görev yapmaktayım. 8 yıllık hizmetim mevcut ve hâlâ görevimin başındayım. Kurumum tarafından hizmet birleştirilmesi yapıldı.

1) Emeklilik yaşım nedir?

2) TSK’da ne kadar yıl yıpranma alacağım?

3) 15 ay da askerlik hizmetim mevcut. Bunu yatırdığımda, emeklilik yaşım daha da geriye düşer mi?

CEVAP: 1 Mayıs 2008’den önce sigortalı olduğunuzdan, ilk defa 5510 sayılı kanuna göre 4/C sigortalısı olarak emeklilik için 25 yıl fiili hizmet ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Hak kazanacağınız yıpranma süresinin üç yılı geçmemek üzere yarısı emeklilik yaşınızdan düşülecektir. TSK’da çalıştığınız sürece, en geç 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

TSK’da çalıştığınızı belirtmişsiniz, ancak sınıf ve rütbenizi bildirmemişsiniz. Sınıf ve rütbeniz gereğince, 57 yaşından önce yaş haddinden resen emekliye sevk edilmeniz de mümkün olabilir. Askerlik borçlanması emeklilik yaşınızı değiştirmez.

Şayet uzman çavuşsanız, 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte sözleşmeniz feshedilir. Bir kamu kurumunda memur olsanız da olmasanız da 6 yıl veya daha fazla yıpranmaya hak kazanırsanız, 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir