Yurt dışında Çalışırken Emekli Olmak Mümkün müdür?

Sosyal Güvenlik ve Emeklilik

Soru; Yurt dışında yaşıyorum. SSK’dan emeklilik başvurum kabul oldu. İstenen ücreti ödedim. Yaşım 56, yaşadığım ülkede hala çalışıyorum. Türkiye’de emekliliğimi başlatsam, yurt dışında çalışırken emekli olmak mümkün müdür? Bir sakıncası var mı? 

Cevap: Yurt dışı hizmet borçlanmasıyla emekliliğe hak kazanıldığında, emekli aylığının bağlanabilmesi için yurt dışındaki çalışmanın sona ermesi, yurt dışında ikamete dayalı sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği almıyor olmak gerekiyor.

2020 Haziran ayında, yurtdışında zorunlu sigortalılığa tabi olsa dahi kısa süreli çalışma olarak adlandırılan işlerde çalışanların aylıklarının bu kapsamda değerlendirilmeyeceği ve kesilmeyeceğine ilişkin yasal düzenleme yapıldı. Ancak hangi işlerin kısa süreli çalışmaya tabi işler olduğu yönetmelikle belirlenmediğinden henüz uygulanmıyor.

Emekliliğe yurtdışı borçlanmasıyla hak kazandıysanız, yurtdışındaki çalışmanız sona ermeden emekli aylığınız bağlanmaz. Ancak yönetmelik yayımlanıp, çalıştığınız iş kısa süreli çalışmaya tabi işler kapsamında olursa, emekli aylığınızı bağlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir