Web sitemizi kullanarak çerezlerimizin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.
Web sitemizi kullanarak çerezlerimizin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

Emekliye Anne ve/veya Babadan Emekli Maaşı Bağlanır mı?

Emekliye Anne ve/veya Babadan Emekli Maaşı Bağlanır mı? Soru: Şubat 2008’de SSK’dan emekli oldum. Hiç evlenmedim. Babam 15 Ağustos 1992’de vefat etti. O da SSK emeklisiydi. Babamın maaşını alabilir miyim? Cevap: SSK emekli kız çocuğuna, ana veya babasından yetim aylığı bağlamaz. Emekli olduğunuzdan maalesef SSK’dan babanızdan dolayı ayık bağlatamazsınız. Sürekli sorulan ve cevapları merak edilenler ise; 5510 Sayılı Kanuna göre vefat eden sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığının kimlere hangi oranda dağıtılır ve bağlanır? Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar? Kimler dul maaşı alabilir? Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre sigortalı

18 Yaşından Önceki Primler Geçerli Mi?

18 Yaşından Önceki Primler Geçerli Mi? Soru: İlk kez 16 yaşında iken sigortalı olarak çalışmaya başladım. 18 yaşından önceki hizmetlerimin geçerli olmadığını öğrendim. 18 yaşımdan önceki primlerimin akıbeti ne olacak? Cevap: 5510 sayılı Kanuna göre, 18 yaşından önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olanların sigortalılık süreleri 18 yaşını doldurdukları

Yurt Dışı Prim Borçlanmaları Hakkında SGK Genelgesi,

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Sayı:40552758-203.05.15-E.18727525
Tarih: 29.11.2019
Konu: 2019/16 sayılı Genelgede Değişiklik
GENELGE
2019/21
Yurt dışı borçlanma işlemlerine ilişkin 15.8.2019 tarihli ve 2019/16 sayılı Genelge’nin “4,2. 1.8.2019 (Hariç) Tarihinden Önceki Borçlanmalar” başlıklı bölümü aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
4.2. 1.8.2019 (Hariç) Tarihinden Önceki Borçlanmalar; 1.8.2019 (hariç) tarihinden önce borçlanma talebinde bulunanlardan tebliğ edilen borçlanma tutarını yasal süresi içerisinde ödeyenlerin prime esas kazançları, 19.7.2019 tarihli ve 7186 sayılı Kanun ile 3201 sayılı Kanunda yapılan değişikliklerden önceki hükümler çerçevesinde borçlanılan ilgili aylara mal edilecektir.

Emeklilikte Yaş, Prim, Gün Sayısı Ve Sigortalılık Süresi Ne demektir?

Sigortalılık Süresinde Çalışmak Şart Değildir.
SORU: 2005 yılından bu yana sigortalıyım. Ne zaman emekli olacağımı öğrenmek için yaptığım araştırmada, emekli olabilmek için yaş, prim gün sayısı ve sigortalılık süresi ile ilgili koşulların sağlanması gerektiğini öğrendim. Bu koşullardan yaş ve prim gün sayısının ne demek olduğunu biliyorum ama sigortalılık süresi tam olarak ne anlama geliyor?
Sigortalılık süresi sigortalı olduğumuz günler demek midir?
CEVAP: Erkeklerde 25, kadınlarda 20 yıl olan sigortalılık süresi, sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile aylık bağlanması için yazılı istekte bulunduğu tarih arasında geçen süredir. Bu süre ölen sigortalılar için sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile ölüm tarihi arasında geçen süre olarak dikkate alınır.

İşçinin Kullanmadığı Yıllık İzin Ücretinin Ödenmesi,

Çalışanların İş Kanunundan doğan en temel haklarından birisi de yıllık izindir. İş Kanunu’nun 53. maddesine göre, bir işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, aynı işyerinde veya aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir. Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.
Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara bu Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.

Emeklilik Yaşı Borçlanılacak Gün Sayısına Göre Değişiliklik Gösterir.

Emeklilik yaşı borçlanılacak yıla göre değişiklik gösterir. EMEKLİLİK YAŞINIZ BORÇLANACAĞINIZ GÜN SAYINIZA GÖRE DEĞİŞİR
Soru: 12 Mart 1976 doğumluyum. 1 Mayıs 1997 SSK girişimle, 500 gün prim ödemem var. 24 Eylül 2007’de devlet memuru olarak çalışmaya başladım ve halen çalışıyorum. 1999-2001-2007’de doğumlarım var. Ne zaman emekli olabilirim? Doğum borçlanması yapmalı mıyım, emekliliğime etki eder mi?