e-arşiv faturada mutlaka dikkat edilmesi gerekenler;

Üst Yönetim Vergi cezalarından Kurtulmak ve İdari Çıkış Yolları

E-Arşiv Faturayı mükellef kessin.

Tabi ilkini keserken teknik destek verebilirsiniz.

 • E- Arşiv Fatura kestiğinizde yani İrsaliyeli E-Fatura olmadığından E-Faturanıza malı müessesede teslim ettiyseniz o meşhur ibareyi aciklama kismina not düşün. Malı müessesede teslim etmediyseniz o zaman kağıt İrsaliye düzenleyiniz.
 • E-Arsiv Faturayı açıkta kapalıda kesebilirsiniz. Ancak 7.000 üzeri olanları muhakkak açık kesiniz. Unutmayın fatura ödeme aracı değildir.
 • E-Arşiv Faturanın bir çıktısını alıp ıslak imza ile imzalattiriniz. Bu şekilde saklama mecburiyetinizi de yerine getirmiş olursunuz. Unutmayın GİB bu faturaları saklamayacak. Saklama ve ibraz zorunluluğu mükellefe ait. XML HTML olarak saklamak ta mümkün ama en sağlam arşivleme kagit arsivlemedir.
 • E-Arşiv Faturalarınızı XML ve HTML uzantılı alabilirsiniz. Kanaatimce PDF formatında da alabilmeliyiz. GİB e bilgi yüklerken az yer kaplar.
 • E-Arşiv Faturada iptal imkanı yok. Bu nedenle 2 secenek var iptal için. Birinci yol Eğer hatalı faturayı müşteriye vermediyseniz ya da geri alabiliyorsanız ilk faturayı hiç dikkate almadan kayıtlara almadan doğru olan ikinci faturayı kesmek ve doğru olan ikinci faturaya açıklama kısmına ilk kesilen hatalı faturanın iptal edildiğinin açıklamasını düşmek. İkinci yol eğer fatura bir tarafça işleme alınmış ise karşı taraf iade faturası düzenleyecek.
 • E-Arşiv Fatura iptali için iptal butonu koymak ta üçüncü ve en kısa yol olsa gerek.
 • Virgulden sonra birim fiyatta 2 hane yazılabilir. O yüzden yukarı ya da aşağı yuvarlama yapılmalı.
 • Çok miktarda günlük ve aylık bu tür fatura kesiyor iseniz. Bir entegratör ile anlaşmanız avantajınıza olur. Saklama kısmında da kafanız rahat olur.
 • Mükellefin iyi bir internet sistemi bilgisayar donanımı ve yazıcısı olmasi gerekli. İyi bir cep telefonu tabi akıllı olmak şartıyla bu da yeterlidir.
 • Kesilen E-Arşiv Fatura mail olarak da müşteriye gönderilebilir. Zaman kaybı olmaması ve tabi ki kesinlikle kesip göndermek şartıyla.
 • E- Arşiv Fatura kesilmez kâğıt fatura verilirse özel usulsüzlük cezası, fatura alıp vermemek olarak bilinen mustafa ali maddesinden kesilen fatura yok hükmünde sayılacak ve her iki tarafa %10 nispetinde özel usulsüzlük ceza kesilecek ve kağıt faturadaki indirim kdv ler red edilecektir.
 • E-Arşiv Faturaları sorgulayın gib den. Mümkünse ıslak imzalı alın mukelleften. Photoshop ta yapılmış sahte faturalar ve kayıtdışı işlemler ćok artacak.

************************************************************************

Sayfalarımda beni Takip eden;

Sayın,

Siz Kişisine,

Bu siteyi ziyaret eden kişi, Sirkülerlerimizde yer alan bilgiler belli bir konunun veya konuların çok geniş kapsamlı bir şekilde ele alınmasından ziyade genel çerçevede bilgi vermek ve yorum yapmak amacını taşımaktadır.

Bu sirkülerler ile amacımız muhasebe, vergi, yatırım, danışmanlık alanlarında veya diğer türlü profesyonel bağlamda tavsiye veya hizmet sunmak değildir.

Bilgileri kişisel finansal veya ticari kararlarınızda yegâne dayanak olarak kullanmaktan ziyade, konusuna hâkim profesyonel bir danışmana başvurmanız tavsiye edilir.

Bu sirkülerler ve içeriğindeki bilgiler, oldukları şekliyle sunulmaktadır; “enginsahin” ve “enginsahin. info” ilgili sarih veya zımni bir beyan ve garantide bulunmamaktadır.

“enginsahin. info”, söz konusu sirkülerlerin ve içeriğindeki bilgilerin hata içermediğine veya belirli performans ve kalite kriterlerini karşıladığına dair bir güvence vermemektedir.

Sirkülerleri ve içeriğindeki bilgileri kullanımınız sonucunda ortaya çıkabilecek her türlü risk tarafınıza aittir ve bu kullanımdan kaynaklanan her türlü zarara dair risk ve sorumluluk tamamen tarafınızca üstlenilmektedir.

“enginsahin.info”, söz konusu kullanımdan dolayı, (ihmalkarlık kaynaklı olanlar da dahil olmak üzere) sözleşmesel bir dava, kanun veya haksız fiilden doğan her türlü özel, dolaylı veya arızi zararlardan ve cezai tazminattan dolayı sorumlu tutulamaz.

Saygılarımızla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir