İşverenin SGK’ya Eksik Prim Yatırması Haklı Fesih Sebebi Midir?

Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Üst Yönetim

İşveren tarafından işçi adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yatırılan primlerin eksik olarak ödenmesi her zaman problem olmuştur.  

Pandamı sürecinde, kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçinin SGK primleri de eksiksiz yatırılmak zorundadır.

Yeni tip korona virüs salgını dolayısıyla hükümet tarafından uygulamaya geçirilen İŞKUR kısa çalışma ödeneği,  kısa çalışma sürecine giren işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için işçiye yapılan ödemedir.

Kısa çalışma uygulandığı dönemde Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından, işçinin çalışmadığı süreye ilişkin kısa çalışma ödeneği ödenirken, çalışılan sürenin ücreti ise işveren tarafından ödenmektedir.

Bu kapsamda kısa çalışma ödeneği ödenen günler için, uzun vadeli sigorta kolları (emeklilik sigortası) primi yatırılmamaktadır.

Sigortalının kısa çalışma ödeneği aldığı günler için Aylık Prim ve Hizmet Belgesinde /Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesine “18 Kısa Çalışma Ödeneği” kodu kullanılarak, eksik gün bildirimi yapılmaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneğinde SGK Primleri;

İlgili mevzuatta yer alan hükümlere göre, bir işyerindeki çalışma süresi yarı yarıya azaltılmış ise İŞKUR tarafından bu iş yerinde çalışanlara 15 gün için kısa çalışma ödeneği verilmektedir. Dolayısıyla ay bazında kalan 15 gün için de işçinin maaşı işveren tarafından ödenir. Bu kapsamda çalışanlar da iş yerindeki kısa çalışma uygulamasının şekline göre ay içinde 15 güne karşılık gelen süreler kadar çalışır, prim günü olarak da Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) 15 günlük bildirim yapılır.

Bu kapsamda işveren tarafından çalışana ödenen avans ve ücretlerin, çalışanın iş yerindeki hizmet süresine karşılık gelen kısmının avans ödemesinden kesilmesinde ve çalışılan gün kadar bildirim yapılmasında kanunlara aykırı herhangi bir durum ortaya çıkmamaktadır.

4857 sayılı İş Kanunu’na göre, bu durumda olan çalışanın, iş sözleşmesini haklı sebeple feshederek kıdem tazminatı almaya hak kazanması mümkün olmamaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneği Ödemeleri Başladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt  Selçuk, haziran ayı işsizlik ve kısa çalışma ödemelerinin öne çekilerek, 29 Haziran Pazartesi’den itibaren hesaplara yatırılacağını duyurmuştu. Türkiye’de milyonlarca çalışanın merakla beklediği kısa çalışma ödeneği ödemeleri bugün itibarıyla başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalara göre haziran ayı işsizlik ve kısa çalışma ödenekleri bu hafta hak sahiplerinin banka hesaplarına yatırılacak. Normal ödeme gününden daha erkene çekilen kısa çalışma ödeneği ödemeleri bugün itibarıyla başlıyor. Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) veri tabanında IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşların ödemeleri, PTT üzerinden yapılacak.

Bakan Selçuk, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamasında, “Covid-19 tedbirleri kapsamında 5 Temmuz’da yapılması gereken haziran  ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerini erkene çektik. Ödemeleri, 29  Haziran’dan itibaren T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre  vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatıracağız.” ifadelerini kullandı. Banka bilgileri sistemde bulunmayan hak sahibi vatandaşlar için ödemelerin PTT Kurumu üzerinden verileceği açıklandı. T.C. kimlik numarasının son hanesine göre ödeme takvimi şu şekilde açıklandı:

  • Son hanesi 0 olanlar bugün 30.06.2020
  • Son hanesi 2 olanlar 01.07.2020
  • Son hanesi 4 olanlar 1 Temmuz
  • Son hanesi 6 olanlar 2 Temmuz
  • Son hanesi 8 olanlar 3 Temmuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir