Tecrübe ile Sabit Başarının Sırları;

Üst Yönetim

1- Çalışma ve Başarı, Paradan Daha Önemlidir;

“Futbolcunun gol atması, bestekârın eserini tamamlaması gibi bir şeydir..”

2- Başarının Kaynağı Rekabet ve Dayanışmadır;

Dünyanın her yerinde rekabet büyük bir kamçıdır. Savaşırken güçsüz veya işinizi büyütmek için maddi yönden yetersiz olabilirsiniz. Eğer uygun şekilde rekabet ortamına girerseniz, kamçı sizi hayal ettiğinizden öteye taşıyacaktır.

3- Çocuklarınıza Önce İş Disiplinini Öğretin;

Geleceğin, yeni nesiller ile şekilleneceğini biliyoruz ve bu nedenle yeni nesli ne kadar doğru eğitirsek geleceğimiz o kadar iyi olur.

4- Hesabı Tutturamayan, İşletme Yönetemez;

Hesap tutmanın önemini kavrayın. Önemseyin.

5- Önce İnsan Olun, Sonra Yönetici;

Sokaktaki dilenciden genel müdüre kadar herkesin değerli olduğunu hissettiren bir yapınız olsun. Bu sayede birçok başarı elde edersiniz.

6- Yöneticilik, Adam Bulma Sanatıdır;

Yöneticilik, doğru iş için doğru adamı, hiçbir din dil ırk gibi şeyler gözetmeksizin bulma sanatıdır. Futbol takımı gibi kurulması gerekiyor. Eğer doğru işte doğru adamı çalıştırırsanız, başarılı olmak için önünüzde engel kalmaz.

7- İyi Yöneticiye Cömert Davranın;

“Çok paranız olduğu için yöneticinize yüksek meblağlar vermeyin, iyi paralar kazandırdığı için yöneticinize yüksek meblağlar verin.” Bu söz oldukça anlamlıdır. Bir yönetici çok yönlü olmalı, birçok özelliği kendinde taşımalıdır. Eğer doğru kişiyi bulup, doğru işler yaparsanız yöneticinize cömert davranarak başarıyı artırabilirsiniz.

8- Uzmanlığa Değer Verin;

Bir işte uzman olmak o kadar kolay değildir. Uzman, bir işin nasıl olacağı, ne kadar üretileceği ve nerelere gönderileceği gibi birçok soruyu önceden kafasında kurar ve çözer. Uzmanlık size ve işinize çok şey katacaktır.

9- Parayı Yönetemeyen, İşi Yönetemez;

İş yönetimi ve ilişki yönetimi olarak bölmeyi tercih edin.

10- İyi Yöneticiye Saygıda Kusur Etmeyin;

Yöneticilerinize özel insan gözüyle bakın. İyi yöneticiye her zaman saygı çerçevesinde yaklaşın ve fikirlerine saygı duyun.

11- İşinize Politikayı Karıştırmayın;

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; “Herkes farklı siyaset görüşüne sahip olabilir. Başarıyı arayan kişi, politik tercihini işine yansıtmaz.” demiştir. “Ticarette siyaset, siyasette merhamet olmaz.” demiştir. Bu düşünceye katılmamak elde değil.

12- Kurumsallaşmanın Özü: Aile Bireylerinin İcracı Değil, Denetleyici Olmasıdır;

“Aile şirketleri kurumsallaşmak istiyorsa, aile fertleri icra noktalarında değil denetim noktalarında çalışmalıdır. Çünkü aile fertlerinin hem sorumluluk taşımaları hem de kendilerini denetlemeleri zordur.” Bu söz ile şeffaflığın ve aile menfaati yerine şirket menfaatlerinin önemli olduğunu belirteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir