Gülümseyin Lütfen! Vergi Mükellefi Oldunuz…

Vergi cezalarından Kurtulmak ve İdari Çıkış Yolları

2020 yılı ile birlikte hayatımız da birçok şey değişti.

Bunların en başında iş yapma şeklimiz ve kendimize yeni işler hatta yeni meslekler bulmamız.

7’den 70’e herkes artık dolaylı veya doğrudan internet kullanıcısı olmuş durumdadır.

İnternetin ve mobil uygulamaların her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kapladığı bu dönemde 18 – 30 yaş arası gençlere bir işe girip çalışması çokta cazip gelmiyor.

İşte bu da hayatımıza 2000’li yıllar da girmeye başlayan ve son yıllarda zirveye çıkan

YouTube,

Instagram

Veya

Tictok

Gibi uygulamaları karşımıza çıkarıyor ki bu uygulamalar ile özellikle gençler ciddi anlamda gelir elde etmeye başlamış durumdalar.

Covid-19 pandemi nedeniyle tedbir amaçlı evlerinde kalan vatandaşlarımız, birer youtube kanalı kurup veya tictok’lar çekip ürün tanıtımı, cihaz incelemesi veya bir şarkı veya film replikleri ile izlenme oranları artırarak bu kurumlar gelir elde etmeye başladılar.

Hatta bu mesleğin adına Youtuber, Vlogger veya influncer(etkileyen) denilmektedir.

Bu durum tabi ki Maliye Bakanlığı bünyesinde de dikkatlice takip edilmekte olup, bu makale ile doğru bilinen yanlışları düzeltmek ve de internet ortamında gelir elde edenleri bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

Öncelikle Youtuber, Vlogger veya İnfluencer ne demektir?

Youtube reklam gelirlerinin bir kısmını kendi plaftormunda video çekenler ile paylaşmak istiyor ve belli sayıda abone ve izlenme oranına sahip bu kişilere izlenme oranına göre reklam gelirlerinden pay veriyor. Böylece youtuber diye bir meslek direk hayatımıza giriyor. Vlogger ile kendi veya başkasının sayfasında kendi yazılarını yayınlayan blogger denilen vatandaşların yazılı değil de görsel olarak bu işi yapmalarına verilen video-logger isimlerinin birleşiminden türeyen bir meslek diyebiliriz. Influencer ise etkileye bir nevi yol gösterici diyebiliriz.

Vergisel açıdan Youtuber, Vlogger veya İnfluencer’ların durumu?

Öncelikle düzeltmemiz gereken vergi mükellefi olma durumu. Sosyal hayatta vergi mükellefi kavramı yaş ile ilintili sanılıyor. Vergi Usul Kanunu’muzda, kanunun 9. maddesinde vergilemede; ’Mükellefiyet ve vergi sorumluluğu için kanuni ehliyet şart değildir. Vergiyi doğuran olayın kanunlarla yasak edilmiş bulunması mükellefiyeti ve vergi sorumluluğunu kaldırmaz’’ denilmiştir.  

Özetle 18 yaşın altındaki bir vatandaşımız ile 80 yaşındaki vatandaşımız da vergi mükellefi olabilir.

İkinci karıştırılan bir konu da YouTube Video gelirlerinizin bir kısmı yurtdışından bir kısmı yurtiçinden(sponsor) geliyor diye sadece yurtiçindeki gelirlerinizi beyan etmek büyük hata olacaktır.

Neden mi?

Bakın 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu 3. Madde ne diyor:

Aşağıda yazılı gerçek kişiler Türkiye içinde ve dışında elde ettikleri kazanç ve iratların tamamı üzerinden vergilendirilirler:

1. Türkiye’de yerleşmiş olanlar; (6 aydan fazla Türkiye’de kalanlar Md.5)

2. (Değişik: 19/2/1963-202/1 md.) Resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye’de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları (Bu gibilerden, bulundukları memleketlerde elde ettikleri kazanç ve iratları dolayısıyla Gelir Vergisine veya benzeri bir vergiye tabi tutulmuş bulunanlar, mezkur kazanç ve iratları üzerinden ayrıca vergilendirilmezler.)

Yani önemli olan sizin gelirinizin nereden geldiği değil, sizin nerede olduğunuz. Siz ülkemiz sınırları içinde 6 aydan fazla kalıyor veya ikametgahınız Türkiye de ise, “Tam Mükellef” kapsamına girerek Yurtiçi veya Yurtdışından gelen gelirin tamamı beyan edilmesi gerekiyor.

2020 yılı için Gelir Vergisi dilimi baz alındığında en az beyan edilmesi gereken gelir üzerinden alınacak vergi oranı %15 dir.

Örneklendirecek olursak;

Vatandaş Ahmet YouTube platformunda 10 bin aboneye sahiptir. Ayrıca yüklemiş olduğu videolar ortalama  9 bin izlenme oranında ayrıca 4 bin adet beğeni almaktadır. En son 2020 yılında bir video yayınladı ve 9 bin izlenme oranına ve de 4 bin adet üzerinde beğeni alarak Google S. Limited Ireland tarafından Türkiye’deki bankaiban hesabına 1.500,00-Usd karşılığı 10.350,00-TL hesabına yatırıldı. Ayrıca video’ya yerli bir marka sponsor olduğundan bu sponsordan da izlenme oranına göre 5.000,00-TL yine aynı banka iban numarasına yatıldı. Bu durumda Vatandaş Ahmet’in beyan edeceği gelir 15.350,00-TL olup, ödeyeceği vergi tutarı ise:

Gelir Vergisi kanun 103. Maddesine göre;

2020 yılı’nın Gelir Vergisi Dilimi karşılığı 0,00-TL ile 22.000,00-TL’e kadar %15 olduğundan,

15.350,00-TL x % 15 = 2.302,50-TL dir.

(Not: Giderler dikkate alınmamıştır.)

Diğer Gelir Vergisi Dilimleri aşağıdaki gibidir:

49.000 TL’nin 22.000 TL’si için 3.300 TL, fazlası %20
120.000 TL’nin 49.000 TL’si için 8.700 TL (ücret gelirlerinde 180.000 TL’nin 49.000 TL’si için 8.700 TL), fazlası %27
600.000 TL’nin 120.000 TL’si için 27.870 TL (ücret gelirlerinde 600.000 TL’nin 180.000 TL’si için 44.070 TL), fazlası %35
600.000 TL’den fazlasının 600.000 TL’si için 195.870 TL, (ücret gelirlerinde 600.000 TL’den fazlasının 600.000 TL’si için 191.070 TL), fazlası %40

Peki geriye dönük olarak ben vergimi beyan edebilir miyim diyen Youtuber veya İnfluencer’lar ne yapacak..

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki Gelir İdaresi Başkanlığı e-beyanname ile büyük kolaylıklar sağlamakta. Sizin adına yani Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranıza ait banka bilgilerinizden sizin hesabınıza yatan paraların dökümünü göre biliyor. Hatta sponsorlar tarafından sizin adınıza ödenmiş olan stopajlarda sizin oluşturacağınızı Gelir Vergisi Beyannamesine otomatik olarak geliyor. Yapmanız gereken beyan etmediyseniz Son 5 yıllık gelir dökümünüz ile belgelendirebileceğiniz gider dökümünü alarak Gib sayfası üzerinden Gelir Vergisi beyannamenizi doldurmak. Bu konuda bağlı olduğunuz vergi dairesine veya bir mali müşavir arkadaşımızdan görüş alarak da yapabilirsiniz. Vergisi ödenmiş kazanç kutsaldır.

Faydalı olması dileğiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir